Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Organizacje dla niepodległości, organizacje dla dialogu

Ilona Gosiewska dla ngo.pl
12 listopada 2018

Przeczytaj też

Wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka – czasem bardzo różnego od nas, z którego poglądami możemy się nie zgadzać, ale któremu pomagamy, bo potrzebuje on wsparcia – stanowi o wyjątkowości i sile osób działających w organizacjach społecznych. A także o szczególnej roli, jaką odgrywają one w społeczeństwie.
NGO.pl: Postanowiliśmy odejść nieco od Wielkiej Historii i polityki, żeby zastanowić się nad najnowszymi dziejami Polski w kontekście roli, którą odegrały w nich organizacje i ruchy społeczne.
– Jeśli nie zapewnimy przestrzegania praw pracowniczych, reprodukcyjnych oraz ochrony przed przemocą, trudno będzie mówić o naprawdę swobodnych decyzjach kobiet związanych z tym, czy chcą kandydować do Sejmu, być sołtyską albo członkinią rady nadzorczej – mówi Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, w rozmowie z okazji setnej rocznicy praw wyborczych kobiet w Polsce.
Co takiego się stało, że przestaliśmy się wstydzić, że nie lubimy innych? Przestaliśmy gryźć się w język, aby nie urazić drugiego człowieka. Zawiodła edukacja obywatelska czy zwykła empatia? A przecież w tym samym społeczeństwie powstała Solidarność, Polska Akcja Humanitarna, a całkiem niedawno Marsz dla Aleppo.

Komentarze