Używasz nowego ngo.pl Widzisz błąd lub chcesz się podzielić z nami swoją opinią? Pisz na adres redakcja@portal.ngo.pl

Dmowski jako teoretyk społeczny [Felieton Mazura]

Krzysztof Mazur dla ngo.pl
15 listopada 2018

Przeczytaj też

MAZUR: Uf, już prawie po wszystkim! Jeszcze tylko druga tura i na kolejne pięć lat mamy spokój. To natężenie odwołań do „społeczności lokalnych”, „partycypacji”, „dialogu społecznego” w kolejnych kampaniach samorządowych jest coraz bardziej nieznośne…
MAZUR: Jeśli ktoś chciałby doświadczyć, jak bardzo nie umiemy się porozumieć, w jak ciemnym zaułku jako społeczeństwo jesteśmy, powinien pójść na wywiadówkę w dowolnej szkole. Spotka tam nas, społecznych analfabetów, którzy nie potrafimy ze sobą normalnie rozmawiać.
Wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka – czasem bardzo różnego od nas, z którego poglądami możemy się nie zgadzać, ale któremu pomagamy, bo potrzebuje on wsparcia – stanowi o wyjątkowości i sile osób działających w organizacjach społecznych. A także o szczególnej roli, jaką odgrywają one w społeczeństwie.
– Jeśli nie zapewnimy przestrzegania praw pracowniczych, reprodukcyjnych oraz ochrony przed przemocą, trudno będzie mówić o naprawdę swobodnych decyzjach kobiet związanych z tym, czy chcą kandydować do Sejmu, być sołtyską albo członkinią rady nadzorczej – mówi Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, w rozmowie z okazji setnej rocznicy praw wyborczych kobiet w Polsce.

Komentarze